Interview met Dik Bijl over zijn nieuwe boek [#hnwboek3]
Dik Bijl, auteur op HNW Blog, succesvol ambassadeur en schrijver over Het Nieuwe Werken gaat binnenkort aan zijn derde boek over dit thema beginnen. Na zijn standaardwerken ‘Het Nieuwe Werken’ (2007) en ’Aan de slag met Het Nieuwe Werken’ (2009) zal het derde boek over de fundamenten gaan. De bedoeling is dat het boek in nauwe samenwerking met de internetcommunity rond HNW tot stand zal komen. Een onderdeel hiervan is dat het proces rond de totstandkoming van het boek de komende maanden via HNWBlog te volgen is. Bezoekers van deze blog worden van harte uitgenodigd om mee te denken en mee te schrijven. Dit zou er zelfs toe kunnen leiden dat jij een volledig hoofdstuk gepubliceerd krijgt in het nieuwe boek. HNWBlog sprak met Dik Bijl en vroeg hem naar de motivatie voor zijn nieuwste project.
Waarom weer een nieuw boek over Het Nieuwe Werken?
Eigenlijk heb ik al een tijdje het idee om een nieuw boek te schrijven over Het Nieuwe Werken; een meer beschouwend boek over de fundamenten van Het Nieuwe Werken. Het boek zal gaan over vier basisbeginselen van Het Nieuwe Werken: mens, werk, organisatie en leiderschap. Een tegenhanger eigenlijk van het meer actiegerichte ‘Aan de slag met Het Nieuwe Werken’ dat vooral liet zien waarom en hoe andere organisaties met Het Nieuwe Werken aan de slag zijn gegaan en hoe je dat zelf kunt opstarten. Met mijn nieuwe boek wil ik echt een paar niveaus dieper gaan om aan te geven waarom Het Nieuwe Werken geen modegril is, maar logisch, verstandig en ook noodzakelijk.
Het project “The making of #hnwboek3″. Wat is dat?
Ik wil het schrijven en uitgeven van het boek op een nieuwe manier doen. Bij mijn vorige boek heb ik geëxperimenteerd met voorpublicaties, een eigen uitgeverij opgericht en het boek uiteindelijk in twee formaten gepubliceerd: een gratis e-boek en een betaalbaar hardcover boek. Het gratis e-boek is vele duizenden keren gedownload van mijn eigen site en van bijvoorbeeld HNWBlog. De betaalde versie staat inmiddels al ruim 120 dagen in de top 50 van managementboek.nl. Met dit nieuwe boek wil ik een paar stappen verder gaan. Gewoon iets proberen wat nog niet eerder is gedaan; in elk geval niet bij mijn weten.
Men vraagt vaak aan mij hoe het is om een boek te schrijven. Veel mensen willen zelf ook wel een boek schrijven, maar weten niet hoe en zien op tegen de enorme uitdaging. Dit wordt mijn zesde boek en ik weet ondertussen goed het verschil tussen een artikel, column of blog aan de ene kant en het schrijven van een boek aan de andere kant. Tijdens het schrijven van het boek wil ik andere mensen graag deelgenoot maken van het schrijven van een boek, zowel procesmatig als inhoudelijk.
Wat is precies je plan?
In de eerste plaats wil ik in een zeer vroegtijdig stadium delen waar ik mee bezig ben, hoe ik daarover denk en wat ik van plan ben. Dat delen doe ik via HNWblog, mogelijk LinkedIn en Twitter met de hashtag #hnwboek3. (Omdat dit het derde Nederlandstalige boek over HNW is, red).
Inhoudelijk wil ik mensen uitnodigen om mee te denken over het boek; vanaf het eerste begin tot aan het eindstadium van schrijven. Dus ik kom met ideeën die ik nog niet heb uitgewerkt, met literatuur die ik daarvoor (her)lees, met mensen die ik interview of zou willen interviewen. Ik wil iedereen uitnodigen met me mee te denken, het met me eens of oneens te zijn, me te adviseren of te bekritiseren, enzovoort. De in mijn ogen beste inhoudelijke criticasters nodig ik uit om een hoofdstuk te schrijven voor een van de vier hoofdonderwerpen; een soort alternatief gezichtspunt op dat onderwerp. Dat mag door het schrijven van een hoofdstuk of door je te laten interviewen waarvan wij dan een hoofdstuk maken met jouw alternatieve ideeën.
Procesmatig wil ik mijn ’deelgenoten’ laten meekijken hoe het is om een boek te schrijven: welke fasen er in zitten, de lange wandelingen in het bos om gedachten te ordenen en inspiratie op te doen; structureren, schrijven en herschrijven; wanneer ik helemaal enthousiast ben, wanneer ik er even totaal geen gat meer in zie en hoe ik weer uit het dal klim. Hoe de eindredactie en opmaak van het boek redelijk planbaar zijn, tenzij de schrijver toch weer iets anders wil op het laatste moment; en wanneer dat dan echt niet meer kan. En dan natuurlijk de mooiste momenten: een e-boek in definitieve vorm uploaden naar mijn site en een echt boek in handen hebben. Het komt allemaal voorbij in een end-to-end schrijfcyclus.
Wordt dat wel interessant?
Geen idee, het is een probeersel en de reacties zullen aangeven of mensen het interessant vinden en mede reisgenoot willen worden. Niet alles wat je probeert wordt succesvol, maar om met Cruyff te spreken: “als je niet schiet, ken je niet scoren”. Of de lezers van HNWblog dit interessant vinden, zal moeten blijken uit de reacties.
Door transparant te zijn in het schrijfproces, wil ik laten zien waar een schrijver doorheen gaat. Dat wordt een proces met pieken en dalen, dat weet ik nu al. Er is zelfs een kans dat het boek er niet gaat komen of dat het een veel te complex breiwerk wordt. Maar ik beperk me met mijn ontboezemingen echt tot het schrijfproces, de onmiddellijke omstandigheden en de inhoud. Het wordt dus geen Pfaffs- of Frans Bauerfeuilleton.
Welke uitgaven voorzie je?
Ik zie drie, mogelijk vier uitgaven. In elk geval wil ik twee e-boeken publiceren. Een met de co-schrijvers en de alternatieve gezichtspunten en een zonder. Het ‘harde’ p-boek wordt vooralsnog een versie zonder de co-schrijvers tenzij onderweg blijkt dat de behoefte daaraan toch een eigen p-boek uitgave rechtvaardigt.
Wanneer begint dit en hoelang duurt het?
Het eerste creatieve proces is al begonnen, maar ik zit daar nog middenin. Dit idee van “the making of” is een van de resultaten en dat het boek over de vier genoemde onderwerpen gaat ook. Ik hoop op 31 augustus een punt achter het schrijven te zetten. Half september komen de e-boeken uit en eind september begin oktober het p-boek. Ik wil vanaf begin juni tot en met medio september een of tweemaal per week een blog schrijven. De ene blog wordt op zaterdag gepubliceerd en de mogelijk tweede blog op woensdag. Twitteren wil ik vaker doen en ik hoop ook dat mensen daarop gaan reageren. Mijn twitteraccount is DikBijl en ik twitter over het boek met hashtag #hnwboek3.
HNWBlog wenst Dik veel succes bij het werken aan zijn nieuwe boek en hoopt dat we samen met alle volgers en bezoekers kunnen bijdragen aan een mooi resultaat. Je bent van harte uitgenodigd om mee te doen. Houd daarom deze blog en Twitter (#hnwboek3) goed in de gaten.








Pingback: The making of … [#hnwboek3] (1) – Het Nieuwe Werken Blog – Verruimt uw inzicht in Het Nieuwe Werken